Eagle Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Eagle Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Eagle sendromu, "styloid" prosesin uzaması, mineralizasyonu ya da "stylohyoid" veya "stylomandibular" ligamentin mineralizasyonu neticesi gelişir. Faringeal ağrı, yutkunma güçlüğü, farinkste yabancı cisim hissi ve ağrılı yutkunma gibi semptomları kapsar. Baş ve boyun bölgesinde gelişen diğer hastalıklardakine benzer işaret ve semptomların meydana gelmesi sebebiyle doğru tanı önem taşır. Ayırt edici tanı temporomandibuler eklem rahatsızlıkları, nevraljiler, miyofasial ağrı, ağız enfeksiyonları, gömülü üçüncü molar dişler, ağız kanserleri ve sialadenitisi kapsamalıdır. Bu sebeple, klinisyenler tüm rahatsızlıklar ile ilgili geniş bir bilgiye sahip olmalıdır. Stiloyid apofizinin rezeksiyonu ile ağrılar giderilir.

Eagle Sendromu ve Tanı

Sendrom, sıklıkla tonsillektomi ya da travmayı takiben gelişir. Klinik tanı çoğunlukla prosesin tonsillar fossadan palpasyonu ve panoramik radyografi ile yapılabilir. Kesin teşhis ise tonsillar fossada lokal anestezinin kullanımıyla yapılabilir. Cerrahi ve cerrahi olmayan metotlarla tedavi edilir.

Eagle Sendromuna Bağlı Gelişen Hastalıklar

Oksipital Nevralji

Ağrılar ya eksitasyon ile provoke edilebilen ya da spontan olarak ortaya çıkan akseler durumunda görülür. Bu akseler, parlayan paroksizmler biçimindedir. Yahut ağrı, pulsatif kozajik vasıfta ve devamlıdır. Ağrılar oksipital sinir bölgesine lokalizedir. Bu bölgeden başlar, verteksine doğru ve ender olarak da geniş sahaya yayılır.

Tedavisi: Başlangıçta oksipital sinire impletol ya da alkol zerk edilmesi iyi sonuçlar verir. İyi sonuç alınamadığı durumlarda ikinci veya üçüncü servikal sinirin arka köklerinin kesilmesi gerekebilir.

Temporal Süperfisyal Arterin Perivasküler Ağrıları

Ağrı temporal kısımdadır. Arterin trajesi boyunca tedricen ortaya çıkar ve yaygın, pulsatif karakterlidir. Arter üzerine baskı yapılmasıyla ağrı uyanır. Hasta, arterin nabzını ender hisseder.

Tedavisi: Temporal arter çevresine novokain zerk edilmesiyle ağrı teskin edilebilir. İnatçı durumlarda arter kökünün rezeksiyonu gerekebilir.

Temporal Arterit

Bireyde şiddetli baş ağrıları vardır. Objektif olarak her iki temporal arterde kızarıklık ve sıcaklık gibi iltihabi işaretler görülür. Damarlar çoğunlukla tromboze olmuştur. Genel hal bozukluğu, bireyin zayıflaması ve düzensiz ateş gibi belirtiler görülür. Hastalık, ilerleyen evrelerde göz komplikasyonları ile kötüleşebilir ve körlüğe kadar giden durumlar ortaya çıkabilir.

Tedavi: ACTH ve kortizon tam olarak iyileşme sağlamamakla birlikte, belirtilerin hafifletilmesinde etkili olabilir.

Omurga Menşeli Yüz Ağrıları

Servikal vertebraların ağrılı sendromları, Baree Lieou sendromu sırasında refakat eden yüz refleks bozuklukları oluşturabilir. Bu bozukluklar periorbital yüz ağrıları, lingual, zigomatik bölge ağrıları, gingival ve gingivodental, mandibular bölge, faringeal ve laringeal ağrılar biçiminde görülebilir.

Bu tip ağrılar, radiküler topografisi olmayan ağrılardır. Vasküler tipte ağrılardır. Ağrılar dalgalıdırlar ve sancılıdırlar, değişik yoğunluklarda olabilirler. Servikal vertebraların muayenesinde artroz görülebilir. Tedavi testleri tanıyı teyit eder. Transvers apofiz, kalsiyum iyonizasyonu veya ense kaslarına novokain zerkleri faydalı olabilir.

Fena Artikülasyona Bağlı Ağrı Sendromu

Costen sendromu artikülasyon bozuklukları ya da artikülasyona bağlı olarak eklem bölgesinde başlayan ve baş, boyun ve enseye doğru yayılan ağrılı sendromlardır. Oklüzyonun düzeltilmesiyle ağrı ortadan kalkar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kübra aral

22 Nisan 2024 Pazartesi

Hocam benim annemde eagle sendromu teşhisi konuldu,yukarıda okuduğum şikayet lerim hepsi ve daha fazlası var 2 yıldır görmediğimiz doktor hastane kalmadı en son bu teşhis konuldu gün geçtikçe ağrılar çoğalmakta 1 hafta sonra ameliyat olacak ,sizce kesin olarak eagle sendromu mu rahatsızlık ilk önce sanki bogazimda keskin bir bıçak var yutkundukca boğazımi kesiyor diye başladı gün geçtikçe ağrılar her yere yayılıyor ameliyat kesin çözüm olacak mı şimdiden teşekkürler

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kübra Hanım,

Öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Eagle sendromu, genellikle uzun stiloid çıkıntı veya kalsifiye bir ligament nedeniyle ortaya çıkan bir durumdur ve belirtileriniz bu sendromla oldukça uyumlu görünüyor. Ameliyat, Eagle sendromu için yaygın ve genellikle etkili bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle, annenizin doktorları bu teşhisi koyduktan ve ameliyatı önerdikten sonra bu adımı atmak mantıklı görünüyor. Ancak, her ameliyatın olduğu gibi bu ameliyatın da riskleri olabilir ve kesin sonuçlar kişiden kişiye değişebilir. Ameliyat sonrası dönemde, annenizin doktorları ile yakın iletişimde olmanız ve önerilen tüm takip ve tedavi planlarına uymanız önemlidir. Annenizin hızlı bir şekilde sağlığına kavuşmasını dilerim.

Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

40 Yaş Sendromu

40 Yaş Sendromu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Down Sendromu Genetik mi?

Down Sendromu Genetik mi?

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

İrritabl Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaç Olmalı?

Down Sendromu Kromozom Sayısı Kaç Olmalı?

Hassas Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Hassas Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Lohusa Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Lohusa Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri

Karpal Tünel Sendromu Egzersizleri

Güncel

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

30 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

30 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi