Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu: Herhangi bir şekilde otururken ya da yatarken bacaklarda olağandışı bir rahatsızlık hissi ile kendini gösteren, genellikle de hastalar tarafından tam olarak ifade edilemeyen fakat uyluk, bacak ve ayaklarda, hatta bazı hastaların kollarında ürperme, kaşınma, ağrıma, ezilme, yanma, karıncalanma olarak ifade edilebilen; bazı hastaların ise kas krampı ya da uyuşma ile karıştırdıkları bir çeşit hastalıktır. Bacaklarda oluşan huzursuzluk hissi dinlenme esnalarında meydana çıkmaktadır. Hem kadınları hem de erkekleri etkiler, herhangi bir yaşta başlayıp ve yaşla birlikte şiddeti de artmaktadır. Huzursuz bacak sendromu elbette ki uyku kalitesini bozar, gündüz uykululuk haline yol açabilmektedir. Bu hastalık genelde hareketsiz kalma ile ortaya çıkar. Bir süre uzanıldığında ya da oturulduğunda meydana çıkar. Hareket etme durumunda bu yakınmalar azalır.

Bunun yanı sıra bazı hastalar önleyemedikleri bir hareket etme arzularından bahsetmektedirler. Bacaklarını gerek yatakta hareket ettirmekle gerek birkaç adım yürümekle yakınmaları kesilebilmektedir. Bu tür yakınmaları ise akşamları daha fazla gözlemlenmektedir. Gündüz saatlerine göre akşamları aynı şartlarda yakınmalar daha fazla olur. Uyku esnasında dahi bacak hareketleri ve bacakları hareket ettirme isteği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hastaların önemli bir kısmında da uyku esnasında bacak hareketleri sendromu olarak adlandırılan ayrı bir hastalık ile birlikteliğini andırmaktadır. Yaklaşık olarak hastaların %75inde bu iki hastalık birlikte oluşmaktadır. Huzursuz bacak sendromu olan hastaların büyük bir bölümü yatmakta yahut yatakta uyanık kalmakta zorluk çekmektedirler.

Gün içerisinde yapılan kısa şekerlemelerde de hastalar sıkıntı yaşayabilmektedir. Hastalardaki belirtiler bacaklarda önemli olmayan hafif yakınmalardan, depresyona yol açan, hayattan zevk alamama noktasına kadar varan geniş bir yelpazede kendini gösterir. Bu hastalığın şiddeti ise zaman içerisinde farklılıklar gösterebildiğinin yanı sıra bazı zamanlar kaybolup sonra yeniden ortaya da çıkabilir. Huzursuz bacak sendromu çocuklarda dahi meydana gelmektedir. Bu durum çocuklarda genelde büyümeye bağlı ağrılar olarak algılanabilmektedir. Ayrıca hangi yaşta ortaya çıkarsa çıksın zaman içerisinde seviyesinde genellikle artış olabilmektedir.

Bu Hastalığın ortaya çıkmasına neden olan etkenlerin ne olduğu tespit edilememektedir. Bazı işin uzmanları beyinde dopamin seviyesinde anormallik olmasını sorumlu olarak saymaktadırlar. Ailesel geçişin de bu hastalığın meydana gelmesinde önemli yeri vardır. Açıkçası anne babasında huzursuz bacak sendromu olanlarda bu hastalığın meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle genç yaşta bu hastalığa yakalanan hastaların bu hastalığı çocuklarına aktarma ihtimali daha yüksek olarak düşünülmektedir. Gen haritasının çıkarıldığının yanı sıra elbette ki huzursuz bacak sendromunun da geni bulunmuş durumdadır. Stres ile hastaların yakınmaları daha da şiddetlendiği ayrıca gözlemlenmiştir. Bazı kadınlar ise bu hastalıkla ilk olarak hamilelikte ve özellikle de gebeliklerinin son 3 ayında karşılaşırlar. Bu yakınmaları ise genelde doğumu takip eden ilk ay içerisinde kaybolmaktadır. Huzursuz bacak sendromu altta yatan önemli bir hastalığın yanı sıra demir eksikliği ya da böbrek yetmezliği ile meydana çıkabilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Down Sendromlu Çocuklar

Down Sendromlu Çocuklar

Editörün Seçtiği

3 Yaş Sendromu Nedir?

3 Yaş Sendromu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

West Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

West Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Cam Tavan Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Cam Tavan Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Cotard Sendromu Nedenleri?

Cotard Sendromu Nedenleri?

Yoksunluk Sendromu Nedir?

Yoksunluk Sendromu Nedir?

Capgras Sendromu Nedir?

Capgras Sendromu Nedir?

Güncel

5 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

5 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tietze Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tietze Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Di George Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Di George Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6