Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Karpal Tünel Sendromu; Bir veya her iki elin ilk üç parmağını tutan ilerleyici özellik gösteren hastalıktır. El bileğinin ortasında yer alan ve ilk 3 parmağa dağılan medyan sinirin bası altında kalması neticesinde ağrı, uyuşukluk ve güçsüzlük ile kendini gösterir. Çoğunlukla 40 ve 50 yaş arası olan kadınlarda daha fazla gözükür. Nedenleri ve kimlerde görüldüğü ise bilek kanalı yapısal olarak dar bulunan insanlar klinik belirtilerin meydana gelmesine yatkın olan insanlardır. Şişmanlar, alkol kullananlarda, şeker hastalığı ve damarsal hastalıklarında normal olaylardan daha çok gözükebilir. Karpal tünel sendromuna kanal içerisindeki basınç yükselmesi sebep olmaktadır.

Bu basınç elin pozisyonuna bağlıdır. El, el bileği bölgesinde meydana gelen kırıklar neticesinde kronik bası meydana gelebilir. Kiriş kılıflarının enfeksiyonu ya da kalınlaşması kanalda mekanik daralmaya sebep olur. Sınır kılıfının tümörleri, avuç içi enfeksiyonları medyan sinir bası belirtileri meydana getirir. İş yerindeki mekanik olan sebepler vakaların birçoğunda etkin bir rol oynamaktadır. Belli hareketlerin sık bir şekilde tekrar edilmesinin karpal tünel sendromu ile ilişkisi bulunmaktadır. Marangozlar, tenis oynayanlar, elleri ile sık bir şekilde bulaşık yıkayanlar, şoförler ve benzer biçimde el bileğini tekrarlayan hareketlerle meşgul olanlar daha yatkın olurlar.

En fazla olarak erkeklerde kasaplık mesleği ile uğraşanlarda gözükmektedir. Kadınlarda hamilelik esnasında gözükür. Bu olay geçicidir. Doğumu müteakiben birkaç hafta içinde normal durumuna döner. Ayrıca hipotiroidi bulunan insanlarda da görülebilir. Karpal tünel sendromunun oluşmasında bazı başka hastalıklarında rolü bulunmaktadır. Romotoid artirit, üremi, amiloidoz, damar anomalileri, Tendonitis bunlardan birkaçıdır.

Klinik belirtileri, hastalar gece uykuya daldıktan birkaç saat kadar sonra bütün elde şişme hissi ve uyuşma karıncalanma hissi ile uyanırlar. Parmaklar sertleşir, hasta ellerini şişmiş ve gerilmiş bir durumda hisseder, ancak gerçekte objektif bir farklılık görünmez. Hastalar ellerini sallar ve ovarlar, genellikle yataktan kalkarlar ve kısa bir zaman sonra rahatlarlar. Bazen bir gece içerisinde birçok kez tekrarlayan uyuşmalar ve hastalarda ciddi uyku bozukluğuna sebep olur. Ender olmayarak eldeki uyuşmalar on kol omuz ve boyuna kadar yükselir. Ellerin fazla kullanıldığı işlerde ev hanımlarda fazla çamaşır yıkamadan ve temizlik işlerinden sonra şikâyet yükselir. İlerleyen zamanlarda kuvvet kaybı ve avuç kaslarında erime meydana gelir.

Hastalığın tanısının konması. El bileğine refleks çekici ile vurulduğu zaman, hasta el parmaklarında elektrik çarpması yani şok benzeri bir cevap alınır. Bu Tinel bulgusu olarak bilinir. EMG testi ile büyük miktarda kesin bir teşhis konulabilir. Elektrofizyolojik ve klinik bulgular iyi bir biçimde değerlendirildiği zaman diğer tetkiklerin pek manası kalmaz ancak bazı özel olan vakalar da manyetik rezonans görüntüleme yararlı olabilir. Hastalığın tedavi çeşitleri ise Konservatif tedavi, ileri duyusal ve hiçbir motor bozukluğu bulunmayan hastalarda bileği nötral pozisyonda tutan ancak parmakların serbestleşmesine imkân sağlayan gece istirahat bileklikleri oldukça yararlı olduğu görülür.

Karpal kanala hidrokortizon enjeksiyonu neticesinde uzun zaman şikâyetler ortadan kalkar. Ağızdan düşük doz kortizon tedavisinin iyi neticeler verdiği bildirilmiş olsa da bu tedavinin daha sonraki olan neticelerinden söz edilmemiştir. Cerrahi tedavi, ilaç tedavisi ile şikâyetleri iyileşmeyen hastalara daha çok zaman geçirmeden yani sinir harabiyeti daha çok yükselmeden cerrahi tedaviye alınmalıdır. Cerrahi olarak sinir üstündeki bası ortadan kalktığı zaman sinir üstündeki harabiyette daha çok ilerlemeden duracaktır. Bu cerrahi müdahale için hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur. Ayaktan gelen bir hastada lokal anestezi ile o çevre uyuşturulur.

Karpal Tünel Sendromu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Down Sendromu Neden Olur?

Down Sendromu Neden Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Premenstrual Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Premenstrual Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

5 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

5 Yaş Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tourette Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Tourette Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Down Sendromu Nasıl Anlaşılır?

Çocuk Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Down Sendromu Kalıtsal Mıdır?

Down Sendromu Kalıtsal Mıdır?

Güncel

Raynaud Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Dumping Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6